Share Project

[TheChamp-Sharing]

 

 

TechCamp Istanbul

Partners:

 

Program Özeti:

Türk ve Suriyeli gazetecileri, sivil toplum liderlerini ve değişim öncülerini; deneyimlerini paylaşmak, profesyonel bir network (ağ) kurmak ve mevcut ortak sorunları yaratıcı ve yenilikçi yollarla aşmak için bir araya getiren 3 günlük bir program.

Program Detayı:

Dezenformasyon ve yanlış bilgilendirme ile mücadele gibi kapsamlı bir hedefe katkıda bulunmak için gazetecilere dijital beceriler kazandırarak dijital okuryazarlık ve iletişim kapasitelerini artırmak. 

 

Dönüşüm:

Alanında önde gelen uzmanlar dört ana tema etrafında eğitimler tasarladılar: dijital hikaye anlatıcılığı, siber güvenlik, araştırmacı doğrulama ve proje sürdürülebilirliği. Katılımcılar, ana sorunlarını belirlemek ve uygulanabilir çözümler geliştirmek için ilgi diyagramı, persona belirleme ve prototipleme gibi araçlarla bir tasarım odaklı düşünme sürecinden geçtiler.

 

Etki:

Grup çalışması ve mentor desteği sayesinde katılımcılar belirledikleri sorunlara somut çözümler ürettiler. Tasarlanan 6 proje fikri, sadece TechCamp katılımcılarına açık küçük ölçekli hibe destekli bir sonraki proje aşamasına geçti. Kazanan 2 takım aşağıda sıralanan projelerini geliştirmek için 7000 dolarlık hibe desteklerini almaya hak kazandı:

    • Datalogists: mevcut verileri gazeteciler için daha erişilebilir ve anlaşılır hale getiren platform.

 

  • Gazete Uskudar: yerel katılımın ve bilginin gelişmesine katkıda bulunmak için yepyeni bir yerel gazete.

 

TechCamp projesinin ortaklık açısından da benzersiz bir etkisi oldu: bilgi sektöründe faaliyet gösterenleri güçlendirme ortak hedefi çerçevesinde üç farklı kuruluşu bir araya getirdi.

>> Programlarımızla ilgili detaylı bilgi almak veya bizimle beraber program yapmak için bize ulaşın!

 

Techcamp Recap Video