Anadolu Efes iş birliğinde

Social Impact Award

Social Impact Award, genç, erken aşamadaki sosyal girişimcileri, toplumsal zorluklarla mücadele eden yenilikçi iş çözümleri geliştirme ve uygulama konusunda destekleyen küresel ölçekte bir sosyal etki programı. SIA, 2009’dan bu yana 25’ten fazla ülkede binlerce genç değişim temsilcisini etkiledi. Impact Hub İstanbul olarak 2019’dan beri SIA’yı Türkiye’de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz.

Şimdi Başvur
Program Hakkında

Etki Alanları

Eğitim:
Ücretsiz ve herkese açık erişilebilir atölyelerimiz, etkinliklerimiz ve webinarlarımız, gençlerin girişimcilik alanını keşfetmelerine ve değişimin öncüleri olarak yolculuklarına başlamalarına olanak tanıyor.

Farkındalık:

Binlerce yerel sosyal girişimcinin hikâyeleriyle gençlere ilham veriyoruz. Sivil katılıma üzerine potansiyel bir kariyer yolunda olan gençlerin, bir yöntem olarak sosyal girişimciliğe dair farkındalıklarını arttırıyoruz.

Topluluk:

Genç sosyal girişimciler, uzmanlar, partnerler ve destekçilerden oluşan küresel topluluğumuzun birbirleriyle bağlantı kurması için köprü inşa ediyor, onlara özel fırsatlar sunarak destek oluyoruz.

Destek:
Gelecek vaadeden genç sosyal girişimcileri bilgi birikimi, mentorluk, ağlara erişim ve tohum öncesi ödül ile destekliyoruz. Ayrıca dayanıklılıklarını güçlendirmek için geniş bir yelpazede teklifler sunuyoruz.

Program hakkında

Kimler başvurabilir?

Social Impact Award başvuru sahipleri aşağıdaki kriterlere uymalıdır:

 • Programa başvuran girişimlerin tüm ekip üyeleri 30 yaş altında olmalıdır.
 • Programa başvuran girişimlerden en az bir ekip üyesinin Türkiye’de ikametgahı olmalıdır.
 • Başvuran kişilerin daha önce aynı fikirle SIA kuluçka sürecine katılmamış ya da SIA ödülü kazanmamış olması gerekmektedir.
 • Proje fikri 2 yıldan önce fon almamış ya da gelir elde etmemiş olmalıdır.
 • Önceki yıllarda sunulan fikirler SIA başvurusunda yeniden sunulabilir.

Programın etkisi

2009’dan bu yana devam eden Social Impact Award Programı’na bugüne kadar 26 ülke ev sahipliği yaptı. Program kapsamında atölye ve etkinliklere 59.100’den fazla genç katılırken kuluçka programına seçilerek eğitim ve mentorluk desteği almaya hak kazanan toplam girişimci sayısı 1163’e ulaştı. 2019 yılından beri Impact Hub İstanbul çatısı altında gerçekleşen SIA Türkiye’de ise şimdiye dek 400’den fazla başvuru aldık ve program kapsamında 37 girişimciyi destekledik.

59.100+

2009’DAN BERİ ATÖLYE VE
ETKİNLİK KATILIMCI SAYISI

26

2009’DAN BERİ SIA’YA EV
SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKELER

1163

SIA KULUÇKA PROGRAMLARINA
KATILAN TOPLAM GİRİŞİM SAYISI

SIA 2023 Kazananları

Palgae

Palgae, karbon yakalama teknolojisi ile alg tabanlı biyoplastik hammadesi üreterek endüstriyel atıkları döngüsel ekonomiye kazandırır.

Craft Antakya

Craft Antakya, depremden etkilenen Hatay’daki zanaatkarların üretimlerine devamlılık ve görünürlük sağlamak amacıyla sürdürülebilir iş birlikleri kurmalarını kolaylaştıracak bir platform.

EKA Komünitesi

EKA Komünitesi, etki yaratmaya hevesli genç profesyonelleri bir araya getirerek, iş birliği geliştirmelerini ve istihdama katılımını kolaylaştıran platform.

Innorare

Innorare, nadir hastalıklardan etkilenen bireylerin hayatlarını kolaylaştıracak inovasyonların yapılması için iş birliği yapan bir topluluk oluşturuyor.

Netflix Türkiye iş birliğinde

Netflix Adaptation Lab

Netflix Adaptation Lab, yazarların ve yapımcıların farklı türdeki eserleri dizi formatına uyarlama kapasitelerinin gelişmesini ve yeni uyarlama projelerinin ortaya çıkmasını amaçlayan, Netflix Türkiye, Impact Hub istanbul ve Tatino Films iş birliğiyle gerçekleştirilen bir atölye ve üretim programıdır.

Netflix Adaptation Lab ile dünyada ve ülkemizde yapılan dizi uyarlamalarının kalitesini artırmayı, yapımcıların ve yazarların uyarlama konusunda küresel standartlarda üretim yapmalarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Netflix Adaptation Lab’in 27 Mart – 12 Nisan 2023 tarihleri arasındaki başvuru süreci sona erdi. Programla ilgili bir sorunuz veya bize iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Katılımcı Profili

Programa iki farklı kategoriden başvurular kabul edildi:

1. Uyarlama konusunda deneyim kazanmak isteyen bağımsız yazarlar

Bu kategori geliştirmekte olduğu bir uyarlama projesi olmayan, ancak bu alanda çalışarak beceri ve deneyimlerini geliştirmek isteyen yazarların başvurularını aldı. Başvurmak için daha önce bir uyarlama projesinde çalışmış olma şartı aranmıyor, bununla beraber profesyonel yazarlık deneyimi aranan bir özellik.

2. Hâli hazırda bir kurmaca uyarlama projesi olan yaratıcılar veya yaratıcı ekipler

Bu kategori geliştirmekte olduğu bir uyarlama projesi olan ve bu projeyi mentorların da desteğiyle sonraki aşamalara taşımak isteyen yazarların ve ekiplerin başvurularına açıktı. Bu kategoriye başvurmak isteyen yazarların ve ekiplerin uyarlama yapacakları esere karar vermiş, uyarlama haklarını almış ve eseri nasıl uyarlayacaklarına dair fikirlerini geliştirmiş olmaları gerekiyor.

Program hakkında

Mentorlar Hakkında

Ludovica Rampoldi (İtalya)

Ludovica Rampoldi, birçok dizi, uzun metraj film projesinde yazarlık yapmış bir senaristtir. Uyarlama alanında ise Nick Hornby’nin romanı Slam’i, Andrea Molaioli’nin yönettiği film için uyarladığı çalışması ile dikkat çekmiştir. Ayrıca Roberto Saviano’nun 190 ülkede satılan Gomorrah romanının film uyarlanmasının senaryo ekibinde yer almıştır. Sky için çekilen 1992 ve 1993 dizilerinin ortak yapımcılığını yapmış, tüm bölümlerin senaryosunu yazmıştır. İsrail dizisi In Treatment’ın üç

sezonunu İtalyan pazarına uyarlayan ekibin bir parçası olarak yer almıştır. 2022 ‘de Paramount için Ilaria Bernardini’nin romanının bir uyarlaması olan The Gymnasts’in 6 bölümünü yazmıştır. Son çalışması ise Aralık 2022 ‘de Amazon Prime’da prömiyeri yapılan ‘polisiye-komedi’ dizisi The Bad Guy’dır. Ludovica, Bernardo Bertolucci ve Marco Tullio Giordana dahil olmak üzere en büyük çağdaş İtalyan film yapımcılarıyla çalışmıştır. Kısa süre önce mini dizi Exterior Night’da (Cannes 2022) Marco Bellochio ile iki kez beraber çalışmıştır. Roma Film Okulu’nda öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Lukasz M. Maciejewski (Polonya)

Lukasz M. Maciejewski, Marcin Koszalka’nın ilk uzun metrajlı filmi olan The Red Spider’ın senaristidir. İkinci uzun metrajlı filmi, Koszalin Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Mateusz Rakowicz’in yönettiği The Getaway King’dir. Yönetmen Marcin Filipowicz ile birlikte senaryosunu yazdığı Broys ise üçüncü uzun metrajlı filmidir. Jan P. Matuszynski’nin yönettiği, Canal+ tarafından yayınlanan Szczepan Twardoch’un beğenilen romanı The King of Warsaw’dan uyarlanan dizinin baş yazarıdır.

Davide Serino (İtalya)

Roma’da yaşayan senarist Davide Serino, profesyonel hayatına Sky orijinal dönem dramaları “1992” ve “1993” ile başladı. Son projeleri arasında; 2022 Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan Marco Bellocchio’nun ilk dizi projesi “Esterno Notte”, 2022 Venedik Film Festivali’nde galası yapılan uzun metrajlı film “Ti mangio il cuore” ve ortak yaratıcısı olduğu Amazon orjinal dizisi “The Bad Guy” bulunmaktadır. Şu sıralar Mussolini hakkında Premio Strega* ödüllü bir romanın dizi adaptasyonu olan “M. Son of the Century” projesi için hazırlıklarını sürdürmektedir. “M. Son of the Century”nin yönetmenliğini Joe Wright üstlenecektir. Davide aynı zamanda Fransa ve Almanya’da da dizi projeleri geliştirmektedir.

* Strega Ödülü, İtalyan’nın en prestijli edebiyat ödülüdür.

Programın etkisi

Netflix Adaptation Lab ile etki odağımız, Türkiye’de geliştirilen dizilerin teknik beceri ve içerik bakımından uluslararası standartlara erişerek yurt içinde ve dışında nitelikli dizilerin yaratılmasını ve geliştirilmesine alan açılmasını sağlamak. İlk kez gerçekleştirdiğimiz program kapsamında Türkiye’nin çeşitli noktalarından 200 başvuru aldık. Seçilen 10 yazara uluslararası mentorlar eşliğinde 4 aylık eğitim/mentorluk süreci sağladık.

200

BAŞVURU SAYISI

4 ay

EĞİTİM & MENTORLUK SÜRESİ

10

DESTEKLENEN PROJE SAYISI

Abdi İbrahim iş birliğinde

Abdi İbrahim Sağlıkta Sosyal İnovasyon Programı: Doz

Doz, Abdi İbrahim’in sağlık sektöründe yenilikçi çözümler geliştiren erken ve ileri aşama etki odaklı girişimcileri desteklemek amacıyla yola çıkmış bir sağlıkta sosyal inovasyon programıdır.

Program Websitesi
Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Abdi İbrahim Sağlıkta Sosyal İnovasyon Programı: Doz kapsamında erken aşama ve ileri aşama için başvuru süreci sona erdi. Programın gelecek dönemine başvurmayı düşünüyorsanız, sizi haberdar edebilmemiz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Doz: Erken Aşama

Doz: Erken Aşama, girişimcilik yolculuğunun başlarında olan ekiplere yönelik, girişimlerine özel kurgulanan koçluk, özelleştirilmiş eğitimler, iş geliştirme atölyeleri, mentorluk desteği ve tohum destek ödülü sağlayan 4 aylık bir kuluçka sürecidir.

Hangi alanlardaki girişimler başvurabilir?

 • Halk Sağlığı ve Bilinçlendirme
 • Sağlık ve İlaç Alanında Araştırma & Geliştirme
 • Dezavantajlı Bölgeler ve Grupların Dahil Edilmesi
 • Sürdürülebilirlik Çözümleri
Program hakkında

Doz: İleri Aşama

Doz: İleri Aşama, Abdi İbrahim’in yatırım önceliği olan alanlar ve stratejik inovasyon ihtiyaçlarıyla örtüşen, pazarda doğrulanmış ürün/servisi bulunan, ölçeklenme aşamasındaki girişimcilere yönelik bir iş birliği geliştirme programıdır.

Odak alanları

 • Sürdürülebilir/Döngüsel Ambalaj
 • Su ve Enerji Verimliliği
 • Önleyici Tıp

Aday Girişimler Programdan Neler Beklemeliler?

Ön elemelerden geçecek girişimler, Abdi İbrahim’e çözümlerini sunma ve iş geliştirme görüşmeleri yapma fırsatına sahip olacaklar. Görüşmeler sonucunda seçilen girişimler ise AR-GE çalışmalarını geliştirmeye yönelik yatırım, Abdi İbrahim’e ürün/servis tedariği yapma ve ortak proje geliştirme gibi çeşitli iş birliği fırsatlarından yararlanabilirler.

Programın etkisi

İkinci dönemi tamamlanan Abdi İbrahim Sağlıkta Sosyal İnovasyon Programı: Doz kapsamında 200’ün üzerinde başvuru aldık. Programda erken aşama kapsamında kuluçka sürecine seçilen girişimler, Abdi İbrahim kurum profesyonellerinden mentorluk, girişim koçluğu, özelleştirilmiş eğitimler ve Abdi İbrahim ile iş geliştirme ve partnerlik fırsatı ile desteklenirken ileri aşama girişimler Abdi İbrahim’e çözümlerini sunma ve iş geliştirme görüşmeleri yapma fırsatına sahip oldu. Toplam 9 girişimin desteklendiği programda girişimlere 220.000 TL’lik hibe desteği sağlandı.

200+

BAŞVURU SAYISI

220.000 TL

TOPLAM DESTEK TUTARI

9

DESTEKLENEN PROJE SAYISI

2022 Doz: Erken Aşama Mezunları

Quop Health

Quop, yenilikçi tasarımıyla diyabetli çocukları tedaviye motive ederken aile ve hekimler için uzaktan tedavi yönetimi sunan bütüncül bir sağlık çözümüdür.

Mumurgan

Mumurgan, yanık tedavisinde kullanılan yeni nesil organik merhem.

Leoxygen

Leoxygen, probiyotiklerin biyomalzemelerle mikro/nanoenkapsülasyonunu gerçekleştirerek sadece hedef organda salım göstermesini sağlar ve biyoyararlılığını artırmayı hedefler.

Sens Infect

Sens Infect, idrar yolu enfeksiyonlarının teşhisi için geliştirilmiş giyilebilir tanı kitidir.

2021 Doz: Program Mezunları

Hastane Arkadaşım İDA

Hastane Arkadaşım İda, kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hastane ve tıbbi işlem korkularını yenmelerini ve psikolojik dayanaklıklarını artırmayı hedefleyen mobil uygulamadır.

PONS

PONS, kritik hastalık ve kadın sağlık problemlerini uzaktan daha iyi, daha hızlı ve daha hassas izlenmesi için tıbbi görüntüleme yapabilen giyilebilir ultrason teknolojisidir.

BIODIF

BIODIF, balkabağı kabuğundan, ilaç kapsülü yerine kullanılabilen az kimyasal ve zengin vitamin içerikli alternatif üreten bir biyoteknoloji girişimidir.

Borusan Holding iş birliğinde

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı

Borusan tarafından Impact Hub İstanbul iş birliği ile ikinci kez gerçekleştirilen Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı, Borusan Holding’in sosyal fayda ve sürdürülebilirlik öncelikleri ile paralel bir şekilde geliştirilen, hedef kitleleri etkilemek ve harekete geçirmek üzere yola çıkmış, yenilikçi yöntemler kullanan ve etki potansiyeli yüksek projelerin desteklendiği bir kapasite geliştirme programıdır.

Program Websitesi
Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın 17 Temmuz – 27 Ağustos tarihleri arasındaki başvuru süreci sona erdi. Programın gelecek dönemine başvurmayı düşünüyorsanız, sizi haberdar edebilmemiz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Odak Alanları

Programın afet odaklı ikinci dönemi, deprem bölgesindeki toplumsal ve çevresel meselelerin çözümüne yönelik mevcut veya yeni projelerin etki alanlarını artırmayı, projeleri somut bir çıktıya dönüştürmeyi ve orta ve uzun vadede yeniden inşa sürecine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Programın odak alanları arasında nitelikli eğitim desteği sağlamak, eşitsizlikleri azaltmak, geçim kaynakları ve iş olanakları yaratmak, çevre ve ekolojik problemlere çözüm üretmek başlıkları yer almaktadır.

Programın ilk döneminde ise sürdürülebilir bir dünya inşası için sosyal inovasyon ve sosyal fayda odağında yenilikçi yöntemler kullanarak iklim krizi ile mücadele ve eşitsizliklerin azaltılması konularında toplumsal dönüşümlere aracılık eden projeler seçildi ve ekiplere, ihtiyaca göre tasarlanmış kapasite geliştirme destekleri sunuldu.

Program hakkında

Kimler başvurabilir?

Programın afet bölgesine odaklanan dönemi deprem odağında çalışmak isteyen, depremden etkilenen, halihazırda deprem bölgesinde yaşamaya devam eden veya bölgeden ayrılarak farklı illere geçiş yapan bireysel başvurulara veya ekip/grup başvurularına açıktır.

Sivil aktörler ve sivil toplum örgütleri,
Aktivistler,
Topluluklar, inisiyatifler ve kooperatifler,
Bölgedeki sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan yeni girişimler veya deprem odaklı yeni proje fikri olan sosyal girişimciler programa başvurabilir.

Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı'nın ilk dönem katılımcıları Perili Köşk'te. / The first term participants of the Borusan Sustainable Benefits Program are at Perili Köşk.

Programın etkisi

İkinci dönemi devam eden Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı kapsamında bugüne kadar 63 şehirden 263 başvuru aldık. Programın ilk döneminde seçilen 3 projeye kapasite geliştirme, mentor/uzman, ağ geliştirme, görünürlük ve topluluk oluşturma desteklerinin yanı sıra toplamda 600.000 TL destek olduk. Yeni dönemi devam eden programda ise seçilen projeleri 300.000 TL’ye kadar hibe desteği bekliyor.

263

BAŞVURU SAYISI

600.000 TL

TOPLAM DESTEK TUTARI

3

DESTEKLENEN PROJE SAYISI

Program mezunlarının deneyimleri

“Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı, kısa filmimize hak ettiği koşullarda yapılmasını sağlayan maddi bir destek verdi. Program kapsamında da ihtiyaç duyduğumuz alanlarda eğitim ve mentorluk desteği sağladı. ”

Nesra Gürbüz & Gülşah Özdemir Koryürek
Zaman Yolcusu Kreta

“Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı’nın desteği daha çok sağır ve işitme engelli kadınlara ulaşmamızın yanı sıra projeyi kamuoyuna daha iyi anlatmamızı sağladı. Bu da projenin sürdürülebilirliği için çok kıymetli”

Ayşe Damla İşeri & Diclehan Sönmezoğlu
Sağır ve İşitme Engelli Kadın Hakları Eğitim Platformu

“Borusan Sürdürülebilir Fayda Programı sayesinde Pina farkındalığı başlatılmış oldu. Proje bütçesinde yer almayan belgesel çekimi, iletişim stratejisi oluşturma ve görsel materyal tasarlama gibi bizim için hayati katkı geldi.”

Prof. Dr. Mustafa Sarı
Umut Pina Projesi

EIT Food Türkiye Hub'ı

Foodback

Foodback, tarım ve gıda yeniliklerini destekleyen bir iş birliği ve inovasyon platformudur. Gıda ve tarım ekosisteminin çeşitli aktörleri arasında köprüler kurar, etki odaklı girişimleri hızlandırma ve kuluçka programlarıyla destekler, girişimlere Türkiye ve Avrupa Birliği’nden yatırım, finansman ve staj imkânları sağlar.

Bir Impact Hub İstanbul girişimi olan Foodback, 2018 senesinden beri Avrupa’nın öncü inovasyon inisiyatifi Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü – EIT Food Türkiye Hub olarak faaliyet göstermektedir.

Program Websitesi
Program Hakkında

Çalışma Alanları

CONNECT

Gıda ve tarım ekosistemi girişimcileri, kurumsal şirketler, akademi ve tüketiciler arasında köprü kuruyor; fikir üretimi ve gelişimi için açık bir platform sağlıyoruz.
– Ağ Kurma Etkinlikleri
– Konuya Özel Etkinlikler​
– Matchmaking Etkinlikleri​
– Çok Paydaşlı Çalıştaylar​

NURTURE

Gıda ve tarım sektörlerindeki farklı aktörlerin güçlü yönlerini alarak en yaygın zorlukların üstesinden gelmek için Challenge Labs düzenliyor; hızlandırma ve kuluçka programlarıyla etki odaklı girişimcileri destekliyoruz.
– Mentor Desteği
– Kurumsal Danışmanlık
– Fikir Geliştirme Çalıştayları
– Girişimci Destek Programları

EXPAND

Uluslararası ağımız sayesinde girişimcileri Türkiye ve AB’deki yatırımcılar ve finansman olanaklarıyla buluşturuyor, EIT Food RIS Fellowships burs desteğiyle yurtdışında staj imkanı sağlıyoruz.
– Pazara Erişim
– Yatırımcılara Erişim
– AB Finansmanına Erişim

EIT & EIT Food Hakkında

Avrupa Inovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT), Avrupa’nın yenilik kapasitesini güçlendirmek için 2008 yılında Avrupa Birliği tarafından oluşturulan bir AB organıdır. EIT, Avrupa Birliği’nin araştırma ve yenilik çerçeve programı olan Horizon 2020 programının bir parçasıdır.

EIT Food, tarım ve gıda sektörlerinde girişimcilik ve yenilikçilik alanında çalışan bir pan-Avrupa konsorsiyumudur. EIT Food topluluğunun üyeleri, gıda endüstrisindeki 13 farklı ülkedeki en iyi iş, araştırma merkezleri ve üniversitelerden 50’den fazla partnerin bulunduğu küresel aktörlerdir..

EIT Food, tarım ve gıda sektörlerindeki mevcut beceriler ile girişimciliği teşvik etmeyi ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin potansiyelini açığa çıkarmayı hedeflerken yenilikleri hızlandırmayı ve istihdam yaratmayı hedeflemektedir.

Impact Hub Istanbul, Foodback platformu ile birlikte 2017 senesinden beri EIT Food CLC South‘a bağlı EIT Food Türkiye Hub’ı olarak faaliyet göstermektedir.

Netflix Türkiye iş birliğinde

Netflix Series Lab

Netflix Series Lab, Netflix Türkiye, Tatino Films ve Impact Hub İstanbul iş birliğinde, Türkiye’deki senaryo yazarlarının dizi yazarlığı alanındaki becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir yaratıcı yazarlık programıdır.

Programa katılmak isteyen adaylar, iki aşamalı başvuru sürecinden geçerek Tatino Films tarafından hazırlanan bootcamp ve ardından uluslararası seviyede deneyimli yazarlar tarafından verilecek mentorluk desteklerinden faydalanıyor.

Programa Tatino Films eğitim içeriği tasarım partneri, Impact Hub İstanbul da program tasarımı ve uygulama partneri olarak destek veriyor.

Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Netflix Series Lab’in 5 – 25 Eylül 2022 tarihleri arasındaki başvuru süreci sona erdi. Programla ilgili bir sorunuz veya bize iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Katılımcı Profili

Programa,

Dizi yazarlığı alanında kariyerini geliştirmek isteyen,
Farklı yazarlarla ortak çalışmaya ve üretmeye yatkın,
Yazarlık alanında kısa film, tiyatro oyunu, sinema, dizi yazarlığı ya da yazar asistanlığı tecrübesi olan,
Kendini rahat bir şekilde ifade edebilecek ve profesyonel iletişim kurabilecek seviyede İngilizce bilen yazarların başvurusu kabul edildi.

Program hakkında

Destekler

Avrupa’da dizi-film sektörünün önde gelen isimlerinden mentorluk desteği
Global ölçekte kullanılan dizi geliştirme yöntemlerini Türkiye bağlamında uygulama fırsatı
Dramaturji ve anlatı stratejileri konusunda uzmanlık geliştirme eğitimleri
Netflix Türkiye üretim süreçlerini deneyimleme şansı
Projelerinizi geliştirerek teoriyi pratiğe dökme becerisi
Programda ortaya çıkarılan projeleri Netflix yöneticilerine sunma fırsatı

Programın etkisi

Netflix Series Lab ile etki odağımız, Türkiye’de geliştirilen dizilerin teknik beceri ve içerik bakımından uluslararası standartlara erişerek yurt içinde ve dışında nitelikli dizilerin yaratılmasına ve geliştirilmesine alan açılmasını sağlamak. İlk kez gerçekleştirdiğimiz program kapsamında Türkiye’nin çeşitli noktalarından 234 başvuru aldık. Seçilen 7 yazara uluslararası mentorlar eşliğinde 3 aylık eğitim/mentorluk süreci sağladık.

234

BAŞVURU SAYISI

3 ay

EĞİTİM & MENTORLUK SÜRESİ

7

DESTEKLENEN PROJE SAYISI

Program mezunları

Hikaye anlatıcılığının sektör bağımsızca önemini vurgulayan Alya Öztanyel, kariyerini çok yönlülük ve yaratıcılık üzerine inşaa eden bestseller yazar, müzisyendir.

2014’ten beri birçok televizyon dizisinde kurgucu olarak çalışan Elif Danyal, yaklaşık bir senedir geliştirilen çeşitli projelerde senaryo asistanlığı yapıyor.

Film ve tiyatro alanında yönetmenlik, yazarlık ve oyunculuk deneyimi bulunan Elif Özsüt, 2015 yılından bu yana televizyon dizilerinde senaristlik yapıyor.

Tek kanallı dönemlerin tek çocuğu olan Emre Ünaylı, televizyona sayısız reklam çektikten sonra, şimdilerde bu sadık dostu için yeni hikayeler yazıyor.

Finlandiya’da doğup büyüyen ve İngiltere’de senaryo yazarlığı bölümünü bitiren Melisa Üneri, İstanbul’da yönetmen ve senarist olarak çalışıyor.

Nadir Sönmez tiyatro, sinema ve çağdaş sanatın kesişiminde üreten bir oyuncu, yazar ve yönetmen.

Hikaye anlatmayı çok seven Zümra Dilşah Öksüz, yeteneğini toplumsal etkiye dair sorumluluk bilinciyle bir arada geliştirebilmek umuduyla yazmaya devam ediyor.

Kale Grubu iş birliğinde

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri, yaşadığı topluma ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve daha iyi bir dünya için harekete geçme cesaretini gösteren girişimcilere destek olmayı amaçlıyor. 2017 yılından bu yana Kale Grubu tarafından düzenlenen program, 2022’den bu yana Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleşiyor. Bu yıl sekizincisi gerçekleşen programın başvuru süreci şimdi açık!

Bu program için başvurular ibrahimbodurodulleri.com web sitesi üzerinden alınmaktadır. Program takvimi, başvuru kriterleri ve diğer tüm detaylar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Program Websitesi
Başvuru süreci

Başvurular devam ediyor

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri’ne başvurmak için son tarih 17 Mart 2024. Başvuru için ibrahimbodurodulleri.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinden ayrıca başvuru kriterleri ve ödül kategorileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Program hakkında

Kimler başvurabilir?

Herhangi bir sürdürülebilir kalkınma amacı kısıtlaması olmaksızın; Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği Kategorilerinde sosyal girişimlerin, etki odaklı girişimlerin tüm başvurularını kapsamına alan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri, 18-25 yaş aralığındaki genç girişimci adaylarını da ayrı bir başvuru kategorisi ile ödüllendirmeye devam ediyor.

Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği Kategorilerinin her biri için ödül 250.000 TL, Gençlik Kategorisi kazananı için ise 50.000 TL’dir. Para ödülüne ek olarak; Erken Aşama, İleri Aşama ve İş birliği kategorilerinde kazanan girişimler, Kale Grubu ve Impact Hub Istanbul tarafından ekibe özel iş geliştirme ve yatırıma hazırlık desteğini alma hakkı kazanacaktır. Gençlik Kategorisi kazananı ise tohum destek ödülüne ek olarak, Social Impact Award Türkiye ‘24 programına geçiş ve program kapsamında kapasite geliştirme desteği alma hakkını kazanacaktır.

Program hakkında

Metodoloji

Websitesi üzerinden başvuru formunu tamamlayan tüm adayların başvuruları Kale Grubu ve Impact Hub İstanbul ekiplerinden oluşan bir ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilmektedir.

Ön değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan adaylar, Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimci, sivil toplum ve iş dünyası liderlerinden oluşan Seçici Kurul Üyelerinin karşısına çıkmaktadır. Katılımın zorunlu olduğu online veya fiziksel olarak yapılacak buluşma için adaylardan öncesinde belirli dokümanlar talep edilebilmektedir.

Kazanan adaylar, ödül töreninde açıklanmaktadır.

Programın etkisi

2017’de başlayan, 2022’den bu yana Impact Hub İstanbul desteği ile gerçekleşen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nda bugüne dek 1775 başvuru alındı. 5. yıl Etki Raporu’na göre program, 4 milyon kişiye erişim sağlarken ekosisteme 24,5 milyon TL’lik ekonomik katma değer sundu. Bunun yanı sıra 25 sosyal girişim ödülün kazanını oldu, 20 finalistle ortalama 328 istihdam olanağı gerçekleştirildi. 2022 yılından bu yana ise sosyal girişimlere verilen toplam destek tutarı 2.000.000 TL’ye ulaştı.

2.000.000 TL

2022’DEN BERİ VERİLEN DESTEK MİKTARI

25

ÖDÜL KAZANANI

24,5 MİLYON

EKONOMİK KATMA DEĞER

7. Yıl Kazananları

Mimbiosis

Mimbiosis, tekstil ve endüstriyel tarım atıklarını doğanın teknolojisi miselyum ile dönüştürerek paketleme, yapı ve otomotiv sektöründe kullanılmak üzere karbon negatif, %100 biyoçözünür, sürdürülebilir yeni nesil biyomateryaller üretiyor.

PoiLabs

PoiLabs, görme engelliler ve az görenlerin hayata daha eşit katılmaları için erişilebilirliği artıran bir iç mekan navigasyon teknolojisi sunuyor.

SistersLab & Adesso Turkey

SistersLab, Adesso Turkey ile yaptığı iş birliğinde yürüttüğü Afet Dayanışması Mentorluk Programı, 6 Şubat 2023 ve sonrasında meydana gelen depremlerden etkilenen ve yazılımla ilgilenen 150 üniversite öğrencisinin iş ve meslek hayatına giriş süreçlerine katkı vermeyi hedefliyor.

Milu

Milu, bireylerin, şirketlerin, derneklerin ve belediyelerin bir arada çevredeki sorunları çözdüğü bir sosyal medya uygulamasıdır.

Program Hakkında

Sosyal Girişim İstanbul: PartnerUP

Sosyal Girişim İstanbul; İstanbul’da faaliyet gösteren sosyal etki odaklı girişimleri hedefleyen, bu girişimlerin etki ölçümleme, yönetme, pazara erişim ve kurumsal işbirlikleri geliştirme konularında gelişimini amaçlayan bir kapasite geliştirme programıdır. Sosyal Girişim İstanbul kapsamında hayata geçen ve sosyal etki odaklı girişimlere odaklanan PartnerUp ise girişimler ile kurumsal şirketleri bir araya getirerek Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan işbirlikleri ve ortaklıklar geliştirilmesini amaçlıyor.

Program Websitesi
Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Sosyal Girişim İstanbul: PartnerUp programının başvuru süreci sona erdi. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan işbirlikleri geliştirmek istiyorsanız, sizinle iletişim geçebilmemiz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Girişimcilerin aldığı destekler

Girişimler ve kurumsal şirketler arasında etki odaklı işbirlikleri kurmayı hedefleyen PartnerUp kapsamında girişimlere aşağıdaki başlıklarda destekler sağlandı.

Sosyal Etki Ölçümü ve Yönetimi Eğitimi
İhtiyaç Analizi ve Gelişim Planı
İş Geliştirme Uzman ve Mentör Desteği
Özel Sektör Eşleştirme Etkinlikleri
Networking Aktiviteleri
Program Sonrası Koçluk Desteği

Program hakkında

Şirketlerin aldığı destekler

Kurumsal şirketlere, şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında ihtiyaç ve önceliklerine yönelik etki odaklı işbirlikleri geliştirmeleri hedefiyle aşağıdaki başlıklarda destekler sağlandı.

Etki odaklı girişimlerle hedefe yönelik eşleşmeleri
Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı sağlayan çözüm ortaklıkları
Impact Hub kolaylaştırıcılığında işbirliği geliştirme süreci
Sosyal inovasyon alanında bilgiye erişim
Sosyal etki odaklı networking ve deneyim paylaşımı
İşbirliklerinin görünürlük kazanacağı final etkinliği

Programın etkisi

PartnerUp’ta sürdürülebilir kalkınma hedefi olan farklı sektörlerden 37 şirket ile görüşüldü ve programın iki döngüsüne toplam 21 girişim dahil oldu. Program kapsamında şirketler ve girişimler arasında etki odaklı 12 iş birliği gerçekleştirildi.

37

KURUMSAL ŞİRKET

12

İŞ BİRLİĞİ

21

GİRİŞİM