7 June 2024

Novi Sad’da Etkiye Uzanan Küresel Bir Yolculuk

Yazı: Tuana Bozdemir

Social Impact Award (SIA) programında birlikte çalıştığımız Global İletişim Koordinatörü Martin, yaptığımız bir toplantıda SIA’yı özel kılanın topluluk ruhu ve birlikte deneyim yaşama hissi olduğunu söylemişti. Bunun gerçekten ne ifade ettiğini, Sırbistan’ın Novi Sad şehrinde gerçekleşen SIA Summit’e katıldığımda anladım.

SIA Türkiye programına eş koordinatör olarak ilk kez 2023 yılında dahil olduğumda, programın hem kendi profesyonel hayatımda hem de genç sosyal girişimcilerin hayatında önemli bir etki yaratacağını hissetmiştim. Keyifli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, SIA Türkiye program ekibini temsilen ben, SIA Türkiye 2023 kazananları Palgae ekibinden Sezer Enes Acar, Craft Antakya ekibinden Zeynep Ağırbaş ve İrem Çetinor, SIA Türkiye 2021 mezunumuz Corridor ekibinden Ravzanur Eker ve Atilla İnce ile SIA Summit’e katılmak için Sırbistan’ın Novi Sad kentine doğru yola çıktık. SIA Summit’e katılmadan önce, zirveyi her sene farklı bir ülkede düzenlenen, SIA’yı gerçekleştiren ülkelerden gelen sosyal girişimcilerin, mezunların ve program yürütücülerinin bir araya geldiği bir etkinlik olarak biliyordum. Ancak bu deneyim, beklentilerimin oldukça ötesine geçti.

Türkiye ekibi olarak, dünyanın ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelip Sırbistan’da buluştuğumuzda birbirimizi yıllardır tanıyormuşuz gibi hissettik ve bu his, zirvenin sonuna dek deneyimimizin en güzel yanlarından biri oldu. Açılış seremonisi ile başlayan Zirve, girişimciler için tasarlanmış paralel seanslar/atölyeler ile devam etti. Girişimciler, finans yönetiminden pazarlamaya, yapay zeka kullanımından liderlik yönetimine pek çok alanda atölyelere katılma fırsatı buldular. İlk günün sonunda Türkiye ekibini bekleyen güzel bir sürpriz vardı. 

Credit: Filip Bojovic and Marija Mandic

“Journey to Impact”

SIA Global tarafından düzenlenen ve SIA mezunlarının ilham veren hikayelerine odaklanan “Journey to Impact” sergisinin açılış seremonisi, ilk günün akşamı Novi Sad’da bulunan bir sanat merkezinde gerçekleştirildi. Journey to Impact sergisinde, 2021 mezunumuz Corridor’un kurucusu Ravzanur Eker’in girişimcilik hikayesi de yer alıyordu. Ravzanur’un yolculuğunun serginin bir parçası olmasının yanı sıra, serginin açılış konuşmasını da üstlenmesi Türkiye ekibi olarak Zirve’deki en unutamadığımız anlardan biri oldu. “Journey to Impact” sergisi bize bir kez daha dünyanın dört bir yanındaki girişimcilerin motivasyonları, karşılaştıkları zorluklar ve yolculukları farklı olsa da dünyayı değiştirme arzularının oldukça büyük ve tutkulu olduğunu gösterdi.

İkinci güne, Ravzanur’un “Fail101” adlı konuşması ile başladık ve Ravzanur’un bir sosyal girişimci olarak zorlu olsa da umut dolu yolculuğuna tanıklık ettik. Girişimcilerimiz, paralel seanslara ve paydaş yönetimi ve komünite yönetimine yönelik eğitimlere katılmaya devam ederken, günün ikinci yarısında bizim için oldukça farklı ve bir o kadar da etkili bir aktiviteye dahil olma fırsatı bulduk.

Credit: Filip Bojovic and Marija Mandic

“Social Innovation Safari”

“Sosyal İnovasyon Safarisi” kapsamında tüm katılımcılar, Novi Sad şehrinde bulunan altı sosyal girişim ve sivil toplum örgütünü ziyaret ederek kurumların başlangıç noktalarını, girişimcilik ve sivil toplum süreçlerine yönelik iç görülerini ve gelecek planlarını öğrenme şansı yakaladı. Kırılgan grupların istihdamına yönelik sokak gazetesi çıkaran bir sosyal girişimi ve Sırbistan’da bisiklet kullanımını desteklemek üzere çalışan bir sivil toplum örgütünü ziyaret ettikten sonra, bambaşka bir coğrafyadan gelip farklı bir ülkedeki girişimcilik ekosistemini sahada görme fırsatını elde etmenin hem girişimcilerimize hem de bana çok şey öğrettiğini söylemeliyim. Bu sayede, bir kez daha SIA’nin en güçlü yanlarından birinin global karakteri olduğunu ve sosyal girişimcilere, girişimcilik yolculuklarında bambaşka kapılar açtığını fark ettim.

Üçüncü ve son günümüzde girişimciler, ölçeklendirme, kaynak geliştirme ve iletişim stratejilerine yönelik eğitimlerini tamamladı ve kapanış seremonisi ile bu yoğun ve verimli üç günün sonuna geldik. Son gecemizde bütün katılımcılarla “Komünite Tombalası” oynadığımız eğlenceli anlardan sonra büyük bir kapanış partisi ile zirveyi noktaladık.

Credit: Filip Bojovic and Marija Mandic

18 ülkeden 140’tan fazla insanın katılımıyla; ilham verici konuşmalarla, atölyelerle ve eğitimlerle girişimcilerin kapasitelerini geliştirmeyi hedefleyen SIA Summit, bu amacını fazlasıyla yerine getirdi. Bunun yanı sıra, tıpkı Martin’in de bahsettiği gibi, SIA Summit, dünyanın dört bir yanından bir araya gelen sosyal girişimcilere deneyimlerini paylaştıkları, ortaklıklar kurdukları ve hayallerini büyüttükleri bir alan sağlayarak SIA’nın global bir program olarak gücünü bir kez daha kanıtladı.

Social Impact Award Türkiye 2024 süreci devam ediyor. Programa seçilen finalistleri öğrenmek ve programa dair tüm gelişmeleri takip etmek için turkey.socialimpactaward.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

İklim krizinden toplumsal cinsiyet eşitsizliğine kadar sosyal ve çevresel problemlerin çözümüne odaklanan programlar geliştiriyoruz. Programlarımız aracılığıyla her sene fikir aşamasından ileri aşamaya kadar, ortalama 50 girişimciye iş fikirlerini başarılı kılmak için eğitim, mentorluk, finansman, iş geliştirme, görünürlük ve ağ desteği gibi çeşitli destekler veriyoruz. Başvuru süreci açık olan programlarımızı öğrenmek ve tüm programlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için programlar sayfamızı ziyaret edin!

Programlarımızı keşfedin.