Kale Grubu iş birliğinde

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri, yaşadığı topluma ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve daha iyi bir dünya için harekete geçme cesaretini gösteren girişimcilere destek olmayı amaçlıyor. 2017 yılından bu yana Kale Grubu tarafından düzenlenen program, 2022’den bu yana Impact Hub İstanbul iş birliği ile gerçekleşiyor. Bu yıl sekizincisi gerçekleşen programın başvuru süreci şimdi açık!

Bu program için başvurular ibrahimbodurodulleri.com web sitesi üzerinden alınmaktadır. Program takvimi, başvuru kriterleri ve diğer tüm detaylar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Program Websitesi
Başvuru süreci

Başvurular devam ediyor

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri’ne başvurmak için son tarih 17 Mart 2024. Başvuru için ibrahimbodurodulleri.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Web sitesinden ayrıca başvuru kriterleri ve ödül kategorileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Program hakkında

Kimler başvurabilir?

Herhangi bir sürdürülebilir kalkınma amacı kısıtlaması olmaksızın; Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği Kategorilerinde sosyal girişimlerin, etki odaklı girişimlerin tüm başvurularını kapsamına alan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı Ödülleri, 18-25 yaş aralığındaki genç girişimci adaylarını da ayrı bir başvuru kategorisi ile ödüllendirmeye devam ediyor.

Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği Kategorilerinin her biri için ödül 250.000 TL, Gençlik Kategorisi kazananı için ise 50.000 TL’dir. Para ödülüne ek olarak; Erken Aşama, İleri Aşama ve İş birliği kategorilerinde kazanan girişimler, Kale Grubu ve Impact Hub Istanbul tarafından ekibe özel iş geliştirme ve yatırıma hazırlık desteğini alma hakkı kazanacaktır. Gençlik Kategorisi kazananı ise tohum destek ödülüne ek olarak, Social Impact Award Türkiye ‘24 programına geçiş ve program kapsamında kapasite geliştirme desteği alma hakkını kazanacaktır.

Program hakkında

Metodoloji

Websitesi üzerinden başvuru formunu tamamlayan tüm adayların başvuruları Kale Grubu ve Impact Hub İstanbul ekiplerinden oluşan bir ön değerlendirme kurulu tarafından değerlendirilmektedir.

Ön değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan adaylar, Türkiye’nin önde gelen sosyal girişimci, sivil toplum ve iş dünyası liderlerinden oluşan Seçici Kurul Üyelerinin karşısına çıkmaktadır. Katılımın zorunlu olduğu online veya fiziksel olarak yapılacak buluşma için adaylardan öncesinde belirli dokümanlar talep edilebilmektedir.

Kazanan adaylar, ödül töreninde açıklanmaktadır.

Programın etkisi

2017’de başlayan, 2022’den bu yana Impact Hub İstanbul desteği ile gerçekleşen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nda bugüne dek 1775 başvuru alındı. 5. yıl Etki Raporu’na göre program, 4 milyon kişiye erişim sağlarken ekosisteme 24,5 milyon TL’lik ekonomik katma değer sundu. Bunun yanı sıra 25 sosyal girişim ödülün kazanını oldu, 20 finalistle ortalama 328 istihdam olanağı gerçekleştirildi. 2022 yılından bu yana ise sosyal girişimlere verilen toplam destek tutarı 2.000.000 TL’ye ulaştı.

2.000.000 TL

2022’DEN BERİ VERİLEN DESTEK MİKTARI

25

ÖDÜL KAZANANI

24,5 MİLYON

EKONOMİK KATMA DEĞER

7. Yıl Kazananları

Mimbiosis

Mimbiosis, tekstil ve endüstriyel tarım atıklarını doğanın teknolojisi miselyum ile dönüştürerek paketleme, yapı ve otomotiv sektöründe kullanılmak üzere karbon negatif, %100 biyoçözünür, sürdürülebilir yeni nesil biyomateryaller üretiyor.

PoiLabs

PoiLabs, görme engelliler ve az görenlerin hayata daha eşit katılmaları için erişilebilirliği artıran bir iç mekan navigasyon teknolojisi sunuyor.

SistersLab & Adesso Turkey

SistersLab, Adesso Turkey ile yaptığı iş birliğinde yürüttüğü Afet Dayanışması Mentorluk Programı, 6 Şubat 2023 ve sonrasında meydana gelen depremlerden etkilenen ve yazılımla ilgilenen 150 üniversite öğrencisinin iş ve meslek hayatına giriş süreçlerine katkı vermeyi hedefliyor.

Milu

Milu, bireylerin, şirketlerin, derneklerin ve belediyelerin bir arada çevredeki sorunları çözdüğü bir sosyal medya uygulamasıdır.