Faces of Impact Hub #1 Oben Akyol
18 May 2021 - Impact Hub Istanbul

 

Dünyada pozitif bir etki yaratmak için her gün sayısız aktör farklı problemler üzerine kafa yoruyor, çalışıyor ve çözüm üretiyor. Impact Hub İstanbul topluluğu ise, yüzlerini çoğu zaman bilmediğiniz o değişim öncülerinden oluşuyor. Bu yüzden şimdi değişimin ardındakileri görme zamanı dedik ve Impact Hub’ın farklı yüzlerine yakından baktığımız bir seriye başladık. Hub’ın kapısından içeri girdiğiniz zaman karşılaşacağınız, pozitif değişimin farklı yüzleriyle tanışın.

İlk bölümde konuğumuz topluluk üyelerimizden, Circular Mind’ın kurucusu Oben Akyol. Biz de öncelikle Akyol’u Circular Mind’ı kurmaya götüren kariyer hayatında kısa bir yolculuğa çıkıyoruz. 

Gıda ve tarımın değiştirici gücü

ODTÜ’de gördüğü Ekonomi eğitiminin ardından borsa ve danışmanlık şirketinde devam eden kariyeri gıda ve tarımın değiştirici gücüne kapılmasıyla Fransa’ya taşınır. Akyol burada araştırma görevlisi olarak gıda ve tarım ekonomisi üzerine tezini tamamlar. Ardından Türkiye’ye döner ve dünyanın en büyük gıda şirketinde, büyük bölümü yönetim kurulunda olmak üzere, satış, pazarlama ve genel müdürlük görevlerinde bulunur. Sonrasında kariyer yolculuğuna TEMA Vakfı’nın genel müdürü olarak devam eder. 

Oben Akyol bugün iş dünyası, gıda/tarım, kategori geliştirme, sivil toplum, döngüsel ekonomi, sıfır atık, sosyal girişimcilik ve sürdürülebilirlik alanındaki bilgi ve deneyimlerini kurucusu olduğu Circular Mind çatısı altında harmanlıyor. Circular Mind kuruluşlar için özel olarak hazırlanmış projeler tasarlayan, danışmanlık sağlayan, iş etkisini sosyal etki ile uyumlu hale getirmeye yardımcı olan bir platform.

“Sürdürülebilirlik için atılan küçük bir adım büyük farklar yaratabilir.”

Peki Akyol’un Circular Mind yolculuğunda, dünyada bırakmak istediği etki neydi? Kendisine “neyin değişiminde rol almak istediğini” soruyoruz. 

“Ürün ve hizmet sağlayan tüm kurumların, gezegenimiz ve içinde barınan tüm varlıklar için refah sağlamaya dair bir amacı olması gerektiğini düşünüyorum.” diyor. “Bir kurumun, sürdürülebilirlik esasları çerçevesinde atacağı küçük bir adımın bile aslında ne kadar büyük farklar yaratabileceğini iş dünyası ve sivil toplum tecrübelerimle yakından biliyorum.” Buradan yola çıkarak Circular Mind’ın her bir kurum özelinde platform ortakları ile fikirler tasarladığını ve bu fikirlerin eyleme geçirilmesinde hem yöneticilere hem de çalışanlara destek olduğunu anlatıyor: “Çalışanların çevresel tehditleri anlaması, farkındalık geliştirmesi, döngüsel ekonomiyi tanıması, ilgi duyması ve sahiplenmesi için interaktif atölye çalışmaları ve seminerler veriyoruz. Her organizasyona özel tasarlanmış atölye ve seminerlerle üretim maliyetlerinin ve risklerin azaltılmasına, verimliliğin, yaratıcı rekabetçiliğin ve esnekliğin artırılmasına yardımcı oluyoruz.”

“Seminerlerimizde ise bu sisteme dair farkındalığı artırmaya, fırsatları vurgulamaya ve yeni iş fikir ve modelleri geliştirmeye yardımcı olan bilgi ve pratik uygulamaları paylaşıyoruz, yenilikçi döngüsel iş modellerinin neden çağımızda elzem olduğunu belirten küresel eğilimler hakkında konuşuyoruz. Öte yandan atölye ve seminerlerin ötesinde döngüsel ekonomi çerçevesinde yeni iş modelleri geliştirmek isteyen kurumlarla daha derin ve detaylı çalışmalar da gerçekleştiriyoruz.”

Oben Akyol bunun gibi sistemsel değişimlerin kurumlar için zor olabileceğini de vurguluyor: “Döngüsel ekonomi hakkında düşünmek, yenilikçi bir iş modeli geliştirmek, çevrenizdeki iş arkadaşlarınızı ve çalışanlarınızı bu yeni modele ikna etmek her zaman çok kolay olamayabilir.” Circular Mind döngüsel ekonomi modellerine adım atarken doğru noktalara temas edilmesine, kurumların amacını bulmasına ve bu yolla güçlenmesine yardım ediyor. 

“Yeni dünyada sosyal girişimlerin ve ağların en önemli değiştirici güçlerden biri olacağını düşünüyorum.”

Oben Akyol, pozitif etki yaratma yolculuğuna Impact Hub olarak ortak olduğumuz sayısız değişim öncüsünden biri. Bizim için bu yolculukta beraber yürüdüğümüz her kişinin ve girişimin ayrı bir yeri var. Fakat bu defa mikrofonu karşı tarafa uzatıyoruz ve Oben Akyol’dan Impact Hub’ın onun yolculuğundaki yerini öğreniyoruz: “Yeni dünyada sosyal girişimlerin ve ağların en önemli değiştirici güçlerden biri olacağını düşünüyorum. Impact Hub hem çok yüksek etkinlikte bir sosyal girişim ekosisteminin tam ortasında hem de bu ekosisteme aktardığı bilgi, enerji ve bağlantılar çok güçlü. Tüm bunları hem uluslararası hem de lokal oluşu ile de çok daha kuvvetlendiriyor. Bu özellikleri benim etki bırakma çabamda Impact Hub’ı mükemmel bir paydaş yapıyor.” 

Akyol ayrıca Circular Mind gibi platformları güçlü kılan şeyin Impact Hub gibi ekosistemler olduğunu da vurguluyor ve Impact Hub topluluğunun parçası olmanın onun için ne ifade ettiğini şu sözlerle anlatıyor: “CircularMind bir platform. Platformları güçlü kılan ise ekosistemler. İşte Impact Hub tam da burada eşsiz bir ortak. Burada pek çok tek ve hür ağaç hep beraber kardeşçesine bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor. Bunun parçası olmak çok çok güzel.” 

Oben Akyol’un ve Circular Mind’ın değişimi yaratma yolculuğunda bizimle yürümesinden ötürü biz de çok mutluyuz. Gelecek yazılarda Akyol gibi topluluğumuzun farklı yüzlerine yakından bakmaya devam edeceğiz.