Share Project

[TheChamp-Sharing]

 

Build Your Future

Proje Ortakları

   

Program Özeti

Programın amacı, bir fark yaratmaya istekli Suriyeli girişimcilerin belirledikleri problemlere çözümler bulup, bu çözüm fikirlerini sürdürülebilir birer iş modeliyle kurgulamalarını sağlamaktı. Sunulan her eğitim farklı eğitim modülleri kullanarak mentorlar ve konuk konuşmacıların yardımıyla katılımcılara sunuldu.

Program Detayı

Programda Türkiye’de yaşayan Suriyeli girişimcilere adım adım takip edebilecekleri bir metodoloji kullanarak, girişimlerini kurmalarında yardımcı olup, yolculuklarında kullanabilecekleri pazarlama, sürdürülebilirlik gibi gerekli konularda bilgi edinmelerini sağlamak ve Türkiye’de geçerli olan yasal süreçlerden haberdar olmalarını amaçladık.

Program 1 bilgilendirme seansı, 3 buluşma, 2 ideathon ve 1 eğitim kampıyla gerçekleştirildi. Ideathonlar 1 gün süren, yaratıcı fikirler ortaya çıkarmak için hazırlanmış egzersizlerden oluşan, yoğunlaştırılmış bir eğitim olarak yapıldı.  Ideathon’lardan sonra, seçilen katılımcılar yoğunlaştırılmış bir eğitim kampına alındı. Eğitimler katılımcılara fikirlerinin geleceğine dair bir içgörü edinmelerini sağlamak, fikirlerinin altında yatan ana bileşenleri tanımlamak, tanımladıkları bileşenleri müşteri kitlesi belirleyerek tasarlayıp test etme, temel iletişim becerilerini kavrama, stratejik ve finansal plan oluşturmanın temellerini öğrenme ve nitelikli mentorlarla çalışıp, hikayelerini nasıl anlatacaklarına dair bir fikir geliştirmeleri konularında yardımcı olmayı hedefledi. Eğitimlerin tamamı boyunca eğitmenler kendini birer öğretim üyesi yerine kolaylaştırıcı olacak şekilde konumlandırdı. Bu sayede hem Impact Hub ekibi, hem de diğer paydaşlar katılımcılara yolculuğunda aynı yolda yürüyerek eşlik etme fırsatı elde etti.

Programın etkisi

Yoğunlaştırılmış eğitim kampı katılımcıların girişimlerini sürdürülebilir şirketlere çevirmesi için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmalarını sağladı. Bu becerileri kazanmalarını sağlamak için tasarım odaklı düşünce, değişim teorisi, yalın kanvas gibi araçlar kullanıldı ve sürekli bir mentorluk desteği sağlandı. Eğitimlerden sonra katılımcılar bir fikrin nasıl gerçeğe dönüştürüleceği konusunda net bir fikir sahibi oldu. Program sıralanan faydalarının yanı sıra, Suriyeli mültecilerden oluşan bir ekosistemin oluşmasında ve farklı sektörlerden mentorların bu ağa katılmasında büyük katkı sağladı.

>> Programlarımızla ilgili detaylı bilgi almak veya bizimle beraber program yapmak için bize ulaşın