Netflix Türkiye iş birliğinde

Netflix Adaptation Lab

Netflix Adaptation Lab, yazarların ve yapımcıların farklı türdeki eserleri dizi formatına uyarlama kapasitelerinin gelişmesini ve yeni uyarlama projelerinin ortaya çıkmasını amaçlayan, Netflix Türkiye, Impact Hub istanbul ve Tatino Films iş birliğiyle gerçekleştirilen bir atölye ve üretim programıdır.

Netflix Adaptation Lab ile dünyada ve ülkemizde yapılan dizi uyarlamalarının kalitesini artırmayı, yapımcıların ve yazarların uyarlama konusunda küresel standartlarda üretim yapmalarını kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

Başvuru süreci

Başvuru süreci sona erdi

Netflix Adaptation Lab’in 27 Mart – 12 Nisan 2023 tarihleri arasındaki başvuru süreci sona erdi. Programla ilgili bir sorunuz veya bize iletmek istediğiniz bir mesajınız varsa, aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Programla İlgileniyorum
Program hakkında

Katılımcı Profili

Programa iki farklı kategoriden başvurular kabul edildi:

1. Uyarlama konusunda deneyim kazanmak isteyen bağımsız yazarlar

Bu kategori geliştirmekte olduğu bir uyarlama projesi olmayan, ancak bu alanda çalışarak beceri ve deneyimlerini geliştirmek isteyen yazarların başvurularını aldı. Başvurmak için daha önce bir uyarlama projesinde çalışmış olma şartı aranmıyor, bununla beraber profesyonel yazarlık deneyimi aranan bir özellik.

2. Hâli hazırda bir kurmaca uyarlama projesi olan yaratıcılar veya yaratıcı ekipler

Bu kategori geliştirmekte olduğu bir uyarlama projesi olan ve bu projeyi mentorların da desteğiyle sonraki aşamalara taşımak isteyen yazarların ve ekiplerin başvurularına açıktı. Bu kategoriye başvurmak isteyen yazarların ve ekiplerin uyarlama yapacakları esere karar vermiş, uyarlama haklarını almış ve eseri nasıl uyarlayacaklarına dair fikirlerini geliştirmiş olmaları gerekiyor.

Program hakkında

Mentorlar Hakkında

Ludovica Rampoldi (İtalya)

Ludovica Rampoldi, birçok dizi, uzun metraj film projesinde yazarlık yapmış bir senaristtir. Uyarlama alanında ise Nick Hornby’nin romanı Slam’i, Andrea Molaioli’nin yönettiği film için uyarladığı çalışması ile dikkat çekmiştir. Ayrıca Roberto Saviano’nun 190 ülkede satılan Gomorrah romanının film uyarlanmasının senaryo ekibinde yer almıştır. Sky için çekilen 1992 ve 1993 dizilerinin ortak yapımcılığını yapmış, tüm bölümlerin senaryosunu yazmıştır. İsrail dizisi In Treatment’ın üç

sezonunu İtalyan pazarına uyarlayan ekibin bir parçası olarak yer almıştır. 2022 ‘de Paramount için Ilaria Bernardini’nin romanının bir uyarlaması olan The Gymnasts’in 6 bölümünü yazmıştır. Son çalışması ise Aralık 2022 ‘de Amazon Prime’da prömiyeri yapılan ‘polisiye-komedi’ dizisi The Bad Guy’dır. Ludovica, Bernardo Bertolucci ve Marco Tullio Giordana dahil olmak üzere en büyük çağdaş İtalyan film yapımcılarıyla çalışmıştır. Kısa süre önce mini dizi Exterior Night’da (Cannes 2022) Marco Bellochio ile iki kez beraber çalışmıştır. Roma Film Okulu’nda öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Lukasz M. Maciejewski (Polonya)

Lukasz M. Maciejewski, Marcin Koszalka’nın ilk uzun metrajlı filmi olan The Red Spider’ın senaristidir. İkinci uzun metrajlı filmi, Koszalin Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Mateusz Rakowicz’in yönettiği The Getaway King’dir. Yönetmen Marcin Filipowicz ile birlikte senaryosunu yazdığı Broys ise üçüncü uzun metrajlı filmidir. Jan P. Matuszynski’nin yönettiği, Canal+ tarafından yayınlanan Szczepan Twardoch’un beğenilen romanı The King of Warsaw’dan uyarlanan dizinin baş yazarıdır.

Davide Serino (İtalya)

Roma’da yaşayan senarist Davide Serino, profesyonel hayatına Sky orijinal dönem dramaları “1992” ve “1993” ile başladı. Son projeleri arasında; 2022 Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan Marco Bellocchio’nun ilk dizi projesi “Esterno Notte”, 2022 Venedik Film Festivali’nde galası yapılan uzun metrajlı film “Ti mangio il cuore” ve ortak yaratıcısı olduğu Amazon orjinal dizisi “The Bad Guy” bulunmaktadır. Şu sıralar Mussolini hakkında Premio Strega* ödüllü bir romanın dizi adaptasyonu olan “M. Son of the Century” projesi için hazırlıklarını sürdürmektedir. “M. Son of the Century”nin yönetmenliğini Joe Wright üstlenecektir. Davide aynı zamanda Fransa ve Almanya’da da dizi projeleri geliştirmektedir.

* Strega Ödülü, İtalyan’nın en prestijli edebiyat ödülüdür.

Programın etkisi

Netflix Adaptation Lab ile etki odağımız, Türkiye’de geliştirilen dizilerin teknik beceri ve içerik bakımından uluslararası standartlara erişerek yurt içinde ve dışında nitelikli dizilerin yaratılmasını ve geliştirilmesine alan açılmasını sağlamak. İlk kez gerçekleştirdiğimiz program kapsamında Türkiye’nin çeşitli noktalarından 200 başvuru aldık. Seçilen 10 yazara uluslararası mentorlar eşliğinde 4 aylık eğitim/mentorluk süreci sağladık.

200

BAŞVURU SAYISI

4 ay

EĞİTİM & MENTORLUK SÜRESİ

10

DESTEKLENEN PROJE SAYISI