Share Project

[TheChamp-Sharing]

 

Social Impact Award

Program Özeti:

Social Impact Award, 2009 yılından bugüne dek Avrupa, Afrika ve Asya’da 20’den fazla ülkede 14-30 yaş arası erken aşama sosyal girişimcileri, günümüzün en önemli toplumsal sorunlarını çözmeye yönelik inovatif iş çözümleri geliştirme ve uygulama alanlarında destekleyen eğitim ve kuluçka programları yürütüyor.

Program Detayı:

SIA 4 ana alanı kapsar: Gençler arasında farkındalığın arttırılması ve sosyal girişimcilik eğitimi verilmesi, gençlerden oluşan yenilikçi bir topluluk oluşturulması ve ekiplerin desteklenmesi. Türk gençliğinin yüksek potansiyeline inanıyoruz ve SIA ile sosyal girişimci olma yolculukları boyunca onlara yatırım yaparak yeni bir kariyer yolu yaratıyoruz.

Dönüşüm:

SIA farklı aşamalardan oluşmaktadır. Program, toplumda farkındalık oluşturmak, sosyal inovasyon ve etki konusunda temel eğitim sağlamak amaçlı bir dizi atölyenin ardından bir açılış etkinliği ile başlar. İkinci aşama olarak, SIA Türkiye genelindeki proje başvuruları için online bir çağrı açılır. Jüri seçimi ile finalistlerin belirlenmesinden sonra, 3 günlük yoğun bir bootcamp ile kuluçka programı başlar. Finalistler 1: 1 mentorluk seansları, kuluçka atölyeleri ve networking etkinlikleri ile desteklenir. 2019’da SIA Türkiye, 3 kazananını 10.000’er TL tohum fonu ile ödüllendirdi. Ayrıca jüri seçimi ile belirlenen 3 ekip ve topluluk oylaması ödülünü kazanan ekipten 1’er kişi, tüm global SIA kazananları ile bir araya gelecekleri SIA SUMMIT’e katılma şansını elde etti.

Etki:

SIA Global Etki Raporu’na göre, 2018 boyunca, SIA Global, yenilikçi sosyal işletme fikirleri oluşturmak ve uygulamak için 1.000′den fazla genç ekibi destekledi.

2018 SIA katılımcılarının % 80’i, kişisel eğitim ve kariyer planlarının gecikmesine sebep olsa da girişimleri ile olumlu etkide bulunmayı amaçlamaktadır.

SIA Türkiye 2019, program finalistlerini desteklemenin yanında; aynı zamanda 100’ün üzerinde atölye katılımcısına, sosyal inovasyon konusunda farkındalık kazandırdı. Yoğun kuluçka programı, 10 finalist ekibin, işletmelerini sürdürülebilir ve karlı işlere dönüştürmek ve Türkiye sosyal girişimcilik ekosisteminin yeni üyeleri olmaları yolunda için gerekli yetkinlikleri edinmelerine yardımcı oldu.

>> Want to know more or host your own program with us? Contact