Share Project

[TheChamp-Sharing]

Yenilik Peşinde

Proje Ortakları

Program Özeti

Gençlerin birer inovasyon üreticisi olabilecekleri fikriyle daha erken tanışması, öğrenme ve deneyimleme imkanlarının arttırmak amacıyla lise düzeyinde uygulanan, online eğitim ile başlayan, ardından fiziksel ayağı ile tamamlanan bir programdır.

 

Program Detayı

İnovasyon nosyonunu oluşturmak, inovasyon üreticisi olma/olabilme fikrini yaygınlaştırmak ve inovasyon evreniyle gençler arasındaki mesafeyi azaltacak yeni araçlar geliştirerek, ögrencilere ihtiyaç duydukları “3D Modelleme, Kodlama, Tasarım Odaklı Düşünme, Problem Odaklı Öğrenme, Farkındalık, Kişisel Gelişim ve Yaratıcılık” gibi hard ve soft yetenekleri hayatlarına katmalarını sağlamak ve bu kazanımları kullanarak birer ürün geliştirmelerine yardımcı olmak.

 

Dönüşüm

Programa seçilen öğrenciler 6 hafta boyunca farklı konulara odaklanma şansı elde ettiler. Online olarak öğrencilere sunulan ve gelişimlerini takip edebilmek adına düzenli sunulan ödevlerle öğrenimlerin doğru şekilde yansıtıldığından emin olduğumuz öğrenciler takım çalışması, farkındalık, empati gibi kendi kişisel gelişimleri için kritik beceriler edindiler ve bu aşamada öğrencilerden tasarım odaklı düşünme tekniklerini kullanarak, günlük hayatta karşılaştıkları bir probleme çözüm üreten bir proje geliştirmeleri istendi. Programın bir sonraki aşamasında Maker Lab alet araçlarıyla donatılmış olan Mobil Maker Lab tırı, programa dahil olan gençlerin liselerini ziyaret edip, tasarladıkları ürünlerinin birer prototipini oluşturup, test etmelerine olanak sağladı. 

 

Programın etkisi

 Tasarım odaklı düşünce adımları ve oluşturulan eğitim içerikleri kullanılarak katılımcı öğrencilerin aşağıdaki soft ve hard becerileri edinmeleri sağlandı. Bunlar; organizasyonel beceriler, disiplin, özgüven, sözlü sunum, doğru geri bildirim verme, beyin fırtınası yapma, liderlik, empati, çocuk zihniyeti, iyimserlik, yaratıcılık, problem çözme, gözlem becerileri, takım çalışması, farkındalık, strateji oluşturma, doğru soruları sorma, açık fikirlilik, araştırma, sentezleme ve analiz gibi yetkinliklerdi. Kazandırılan yetkinlikler ortaya bir ürün çıkartmanın ötesinde, katılımcıların inovasyon, yaratıcılık gibi konularda daha yatkın olması sağlanacak şekilde tasarlandı. Bu değerli kazanımlar öğrencilerin hayatlarının kalanında da onlara eşlik edecek.

Yenilik Peşinde Pilot Program Videosu

>> Programlarımızla ilgili detaylı bilgi almak veya bizimle beraber program yapmak için bize ulaşın!