BİZE STARTUP’INI SÖYLE, SANA DESTEĞİNİ VERELİM!

Mercedes-Benz olarak Türkiye’nin ve dünyanın sürdürülebilir kalkınmasının, doğaya ve topluma faydalı, yenilikçi, teknoloji ile bağı olan fikirlerin yeşerip büyümesiyle mümkün olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz bu güvenle ülkenin dört bir yanındaki yaratıcı zihinleri ödüllendiriyoruz.

İlk adımlarını Mercedes-Benz’in 50. yılı olan 2017 yılında attığımız Mercedes-Benz StartUP’ın bu yıl dördüncüsünü gerçekleştiriyoruz.

Bugüne kadar iş geliştirme eğitimleri, atölye çalışmaları, para ödülü, ulusal ve uluslararası network geliştirme gibi farklı yollarla 150’nin üzerinde startup’ı destekledik. Bu yıl da hayatı kolaylaştıran; sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan bir veya birkaçına katkıda bulunan, topluma ve çevreye fayda sağlayan, teknolojiyle bağı olan iş planı ve prototipi hazır startup’ları desteklemeye devam ediyoruz!

Mercedes-Benz StartUP, bu yıl ilk üç startup’ı Ulaşım Çözümleri, Sosyal Fayda ve Jüri Özel Ödülü kategorilerinde ödüllendiriyor!

Sosyal Fayda kategorisinin değerlendirilmesinde; COVID-19 pandemisinin yıkıcı etkilerinin yaralarını, çevreye duyarlı bir şekilde onarmayı hedefleyen Green Recovery alanında çalışan startuplara öncelik verilecektir.

Aynı zamanda seçilen ilk 10 startup’ın tümü ise, Impact Hub İstanbul’un kendilerine özel tasarladığı StartUP Boost gelişim programı ve Avrupa startup ekosistemini tanıma imkanı bulacakları Almanya Girişim Ekosistemiyle yakından iletişim kuracakları modüle katılmaya hak kazanıyor.

Bu yıl ilk defa ilk 10 startup, Mercedes-Benz yöneticilerinden kendi ihtiyaçlarına yönelik kurgulanmış birebir mentorluk desteği alıyor.

Haydi, sen de startup fikrine güveniyor, kriterleri sağladığını düşünüyorsan bize startup’ını söyle sana desteğini verelim!

NELERİ DESTEKLİYORUZ ?

 1. Topluma ve çevreye faydalı, pozitif sosyal etki yaratan;
 2. Teknolojiyle bağ kuran;
 3. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarından bir veya birkaçına katkıda bulunan;
 4. Fikir aşamasını geçmiş, iş planı netleşmiş, prototipi üretilmiş ya da prototip planı hazır; bir startup’ım var diyorsan hemen başvur!

HANGİ İŞLERİ DESTEKLİYORUZ?

NEYE GÖRE SEÇİYORUZ?

KİMLER SEÇİYOR?

 • Ahmet Can – Teknoloji Editörü
 • Ayşe Sabuncu – Impact Hub İstanbul, Kurucu Ortak
 • Ceylan Özünel – Yaşama Dair, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi
 • Çiğdem Toraman – StartersHub US, Genel Müdür
 • Didem Daphne Özensel- Mercedes-Benz Türk, İkinci El Kamyon ve Otobüs Satış Direktörü
 • Emre Kuzucu – Mercedes-Benz Türk Otobüs, AR-GE Direktörü
 • Özlem Vidin Engindeniz – Mercedes-Benz Otomotiv, IT Çözümleri Merkezi Direktörü
 • Süer Sülün – Mercedes-Benz Türk, CEO
 • Şükrü Bekdikhan – Mercedes-Benz Otomativ, CEO
 • Talat Yeşiloğlu – Fast Company Türkiye, Yayın Yönetmeni
 • Tolga Imamoğlu – WRI Kıdemli Yönetici, Ulaşım & Yol Güvenliği
 • Oben Akyol – Circular Mind, Kurucu

ÖDÜLLER

İLK 10 STARTUP'A

 • Startup Boost gelişim programına katılma hakkı
 • Mercedes-Benz yöneticileri tarafından verilecek ihtiyaçlara yönelik mentorluk desteği
 • Almanya Girişimcilik Ekosistemi modülüne katılma hakkı

YARIŞMA VAKTİ

SON BAŞVURU TARİHİ ÖN ELEME EĞİTİM KAMPI VİDEOLARIN YÜKLENMESİNİN SON TARİHİ

Başvurular 15 Mart 2021 itibarı ile istanbul.impacthub.net/mbstartup üzerinden online olarak kabul edilmektedir. Son başvuru tarihi: 7 Mayıs 2021.

Jüri ön değerlendirme kriterlerine göre başvuruları inceleyerek ön elemeyi geçen startupları seçer.

Mercedes-Benz StartUP’ta ön elemeyi geçen startuplar, tüm masrafları program tarafından karşılanan bir günlük eğitim kampında buluşur. Burada mentorler eşliğinde pazarlama, iş planı oluşturma eğitimleri alır, ardından nihai iş planı sunumlarını hazırlarlar. Nihai planlar final jürisince değerlendirmeye alınır.

Eğitim kampına katılan startuplar, 14 Haziran 2021 tarihine kadar startuplarını anlatan sunumlarını -adres- üzerinden final jürisi ile paylaşır.

İLK 10 STARTUP’IN BELİRLENMESİ MENTORLUK SÜRECİNİN BAŞLANGICI STARTUP BOOST GELİŞİM PROGRAMI FİNAL DEĞERLENDİRME JÜRİ SUNUMU

Jüri değerlendirmesinin sonucunda Almanya Ekosistemi Modülü ve mentorluk desteğine hak kazanan ilk 10 startup kendilerine özel tasarlanan gelişim programı StartUP Boostcamp’a davet edilir.

Mercedes-Benz yöneticileri ve uzmanlarından ilk 10 startup’a program süresince mentorluk desteği sunulur.

İlk 10 startup arasına giren katılımcılar, Impact Hub İstanbul tarafından tasarlanan StartUP Boost Gelişim Programı’na katılır.. Program startuplara özel tasarlanmış içeriği ile startupların işlerini geliştirmek için kullanabilecekleri beceriler kazanacakları, uzmanlarla bir araya gelecekleri fırsatlar sunar.

İlk 10 startup, jüri üyelerine özel bir sunum yapar. Aynı gün, yarı finalistleri değerlendiren jüri, üç kategoride birincilik alacak yarışmacıları belirler.

ÖDÜL TÖRENİ ONLINE ALMANYA EKOSİSTEMİ MODÜLÜ

Kazanan katılımcılar, ödül töreninde basın temsilcileri ve Mercedes-Benz Türk ve Mercedes-Benz Otomotiv yönetimiyle bir araya gelir.

İlk 10 startup arasına giren startuplar, online buluşmalar, blog postları ve tanıştırmalara katılır.